Brak możliwości prawego kliknięcia myszką.
logo

Zamek – Perła Iłży | 4K

Przed Państwem miejsce, które może odmienić Iłżę, Zamek – Perła Iłży.

Obszar ten o powierzchni ponad 4 hektarów usytuowany jest w centrum miasta, jednak ze względu na jego położenie na wzniesieniu o wysokości 183 m npm zachowuje swój odrębny klimat.

Odpowiednie zagospodarowanie całego terenu pozwoliłoby na przyciągnięcie nawet 200 tysięcy turystów w skali roku. Dzięki temu możliwy byłby rozwój Iłży oraz zmiana charakteru miasta na turystyczne.

Naszym pomysłem jest zmiana koncepcji myślenia o zamku i potraktowanie całego obszaru jako jedną całość.

Proponujemy poprowadzenie nowego wejścia na zamek przez wąwozy zaczynające się przy dawnej fabryce fajansu, która po remoncie mogłaby być siedzibą muzeum.

Sugerujemy rozszerzenie wykopalisk archeologicznych na jeszcze nieprzebadane tereny zamku dolnego w tym odkrycie piwnic od strony zachodniej i nadbudowanie bastei północno-zachodniej, a dalej o pokuszenie się nad możliwością rekonstrukcji mostu oraz wieży przedbramnej i bramy zamkowej, co w konsekwencji przywróciłoby oryginalne wejście do zamku.

Proponujemy likwidację obecnego wejścia na zamek będącego sztucznym nasypem w trakcie trwania prac remontowych baszty. Pozwoli to na pokazanie suchej fosy zamkowej w całej okazałości.

Zalecamy likwidację obecnego zadaszenia baszty i zmianę na odpowiadające historycznemu pierwowzorowi.

Odkopanie bastionu bramnego strony wschodniej zamku pozwoliłoby na wizualne rozszerzenie zamku. Teren wokół zamku oraz wąwozy, proponujemy zagospodarować jako park, gdzie roślinność miałaby swój wyjątkowy klimat, stanowiący dodatkową atrakcję dla całości.

Taka zmiana wizerunku zamku pozwoli na to by stał się on atrakcją jakiej turysta przegapić nie może a jednocześnie miejscem, gdzie mogłyby się odbywać pikniki, turnieje czy festiwale.

Co o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzach na facebook.com/ilza2039

Produkcja: Agencja Filmowa MM-Studio
http://www.mm-studio.pl
http://facebook.com/MMStudioPL